دوشنبه 5 مهر 1395  12:18 ق.ظ
نوع مطلب: (آموزشی ،) توسط: مسعود گلاب

قابل توجه کلیه مربیان و ورزشکارن
در سال حدود 4 درصد از
ورزشکاران به دلیل یک آسیب ورزشی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. این موضوع بسیار طبیعی است، زیرا هر نوع فعالیت بدنی، حتی پیاده‌روی نیز اگر درست انجام نشود، در طولانی‌مدت به ماهیچه‌ها و مفاصل آسیب می‌رساند. از سوی دیگر احتمال بروز آسیب در ماهیچه‌ ها و تاندون‌ها و حتی در موارد نادر، شکستگی استخوان نیز در ورزشکاران بیش از مردم عادی است. پس، چه بهتر که هنگام ورزش، احتیاط‌های لازم را به عمل آورید تا احتمال بروز آسیب‌های جسمی‌ به حداقل برسد.


برای کسب اطلاعات بیشتر روی  ادامه مطلب کلیک کنید
در سال حدود 4 درصد از
ورزشکاران به دلیل یک آسیب ورزشی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. این موضوع بسیار طبیعی است، زیرا هر نوع فعالیت بدنی، حتی پیاده‌روی نیز اگر درست انجام نشود، در طولانی‌مدت به ماهیچه‌ها و مفاصل آسیب می‌رساند. از سوی دیگر احتمال بروز آسیب در ماهیچه‌ ها و تاندون‌ها و حتی در موارد نادر، شکستگی استخوان نیز در ورزشکاران بیش از مردم عادی است. پس، چه بهتر که هنگام ورزش، احتیاط‌های لازم را به عمل آورید تا احتمال بروز آسیب‌های جسمی‌ به حداقل برسد.


ساختار بدن هر انسانی متفاوت از دیگری است و در برخی ساختارها، نقاط ضعیفی وجود دارد که می‌تواند احتمال آسیب‌های ورزشی را افزایش دهد؛ به عنوان مثال آسیب‌دیدگی اعضای پایینی می‌تواند به دلیل داشتن کف پای صاف ، بلندی یا کوتاهی قد در مقایسه با قد طبیعی و زانوهای پرانتزی باشد، اما دلیل اصلی این آسیب‌ها، بد آماده کردن بدن خود برای ورزش است.

برای انجام تمامی فعالیت‌های ورزشی ابتدا باید بدن خود را گرم کنید تا ماهیچه‌ها نرم شوند. حرکات کششی، عملکرد ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد و بهترین حرکت برای پایان ورزش و آرام کردن بدن است.

وقتی ورزش را آغاز می‌کنید، نباید اعتماد بیش از حد به خود داشته باشید و با حرکات سنگین شروع کنید. لازم نیست همان ابتدا رکوردها را بشکنید. ورزش باید به تدریج و با بالا رفتن استقامت بدنی سنگین شود. وقتی روزه‌اید، ورزش نکنید.

در طول ورزش باید مرتبا آب بنوشید. آب‌رسانی به بدن، به جریان خون درون فیبرهای ماهیچه‌ای کمک می‌کند.

نکته مهم‌تر اینکه همیشه از وسایل و تجهیزات مناسب بهره‌ ببرید، مثلا کفش‌ مناسب ورزشی بپوشید و قبل از آغاز هر ورزشی به دوره آموزشی آن بروید تا حرکات صحیح به شما آموزش داده شود. فکر نکنید ذاتا تنیس‌باز یا فوتبالیست به دنیا آمده‌اید.

در اینجا قصد داریم شما را با برخی آسیب‌های عضلانی ناشی از ورزش آشنا کنیم.

کوفتگی

کوفتگی در پی انجام حرکات ماهیچه‌ای طولانی و شدید روی ماهیچه‌ای که به خوبی آماده نشده، یا آب‌رسانی به آن کم بوده پیش می‌‌آید.

کوفتگی ماهیچه پس از ترشح بیش از حد اسیدلاکتیک در آن است. معمولا درد ناشی از کوفتگی پس از اتمام ورزش حس می‌شود و به شکلی نوعی هشدار است.

چند روز استراحت، یک حمام گرم، ماساژ و حرکات کششی آرام سبب رفع کوفتگی خواهد شد.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات گاهی در حین ورزش یا پس از آن عارض می‌شود. دلیل این آسیب نیز آماده نبودن و گرم نشدن کافی ماهیچه‌ قبل از آغاز ورزش یا استفاده ی بیش از حد از آن است.

گرفتگی عضلات در اکثر موارد نشانه خستگی مفرط است.

گرم کردن ماهیچه‌ و استراحت چند روزه، ماساژ و انجام حرکات کششی پس از ساکت شدن درد می‌تواند از جمله درمان‌های اساسی باشد.

کبودی

کبودی پس از شوک مستقیم بر ماهیچه منقبض شده به وجود می‌آید. درد و ورم از جمله عوارض کبودی است. در حقیقت پارگی رگ‌های خونی سبب پخش مقداری خون در زیر پوست می‌شود. بر حسب میزان کبودی، دوران بهبودی از چند روز تا چند هفته متغیر است.

وقتی نقطه‌ای از بدن کبود می‌شود، نباید به هیچ عنوان آن را کشید، یا ماساژ داد، یا گرم کرد.

بهترین راه‌ حل برای برطرف کردن کبودی، گذاشتن یخ روی محل و استراحت دو تا سه روزه است. در موارد شدیدتر باید به پزشک مراجعه کرد.

کشیدگی عضلات

این آسیب به زمانی گفته می‌شود که ماهیچه بیش از حد کشیده شود و در نتیجه دچار التهاب گردد. بر خلاف کوفتگی، درد ناشی از کشیدگی عضلات در حین تمرین شروع می‌شود. یخ و استراحت کامل برای چند روز، درمان کشیدگی عضله است.

پارگی ماهیچه

وقتی ماهیچه بیش از حد توان کشیده شود، ممکن است برخی از فیبرهای آن پاره شده و فرد دچار پارگی ماهیچه شود. بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

چگونه آسیب ورزشی را درمان کنیم؟

درمان آسیب‌های ورزشی در سه کلمه «استراحت»، «یخ» و «کمپرس» خلاصه می‌شود.

استراحت به شما کمک می‌کند دچار آسیب‌ جدید و خون‌ریزی نشوید.

یخ سبب فروکش کردن التهاب می‌شود و درد را ساکت می‌کند.

کمپرس هم مانع از کبودی می‌شود.

یخ تنها می‌تواند برای 10 دقیقه رگ‌های خونی را سفت کند، اما بعد از این مدت، محل آسیب دیده ورم می‌کند. بهتر است ابتدا برای 10 دقیقه یخ را روی محل بگذارید. بعد 10 دقیقه به آن استراحت دهید و بعد مجددا برای یک تا دو ساعت این کار را تکرار کنید.

در نهایت به کمک باند کمپرس، محل را ببندید تا خون در نواحی اطراف پخش نشود.

در روزهای بعد برای جلوگیری از خون‌مردگی و ورم، استفاده از یخ را ادامه دهید، اما می‌توانید به جای 10 دقیقه، مدت آن را 30 دقیقه کنید.

قسمت دوم:

کاربرد یخ در آسیب ها یا استفاده از سرما درمانی


سرما درمانی یک واژه عمومی برای کاربرد سرما به عنوان درمان است. حفاظت،استراحت، فشار و بلند کردن عضو می توانند اثر سرما درمانی را در بهبود آسیب بیشتر کنند. نخستین اثر یخ، کاهش تورم ناشی از آسیب شدید است که این بدلیل انقباض عروقی و در نتیجه کاهش جریان خون رخ می دهد. در درمان آسیبهای کم شدت تر، نیز می توان از آن برای کاهش درد و گرفتگی عضله سود برد. برای اینکه سرما موثر باشد، باید آن را به مدت کافی به کار گرفت. اینکه گفته می شود هر قدر آسیب مفصلی یا عضلانی بزرگتر باشد، باید مدت بیشتری از سرما استفاده کرد یک واقعیت است. در آسیب مچ پا و زانو، یک دوره حداقل 30 دقیقه ای،و در آسیب ران یک دوره حداقل 45 دقیقه ای، سرما را باید به کار گرفت.
رایج ترین روشهای اعمال سرما عبارتند از: کیسه های یخ، بسته های یخ، ماساژ یخ.

کیسه های یخ
این روش احتمالا" آسانترین و ارزانترین شیوه کاربرد یخ است. کیسه های پلاستیکی در همه جا در دسترس است.این کیسه ها باید سالم باشند، تا آب از آن نشست نکند. هچنین قبل از بستن و گره زدن باید هر گونه هوای داخل کیسه خالی شود.
یخ ها را درون کیسه قرار داده و برای تقسیم یکنواخت سرما می توان کمی آب درون آن ریخت و یا می توان از یخ فشرده و خرد شده بجای یخ و آب استفاده نمود. سپس کیسه را مستقیما" روی محل آسیب دیده قرار می دهند.

بسته های یخ
بسته های یخ، کیسه هایی است که حاوی ماده ژلاتین است که می تواند بدون اینکه سفت و غیر قابل انعطاف شود، دمایش پایین آید.این ویژگی باعث می شود که بسته های فوق روی اعضاء مختلف بدن، تغییر شکل داده و قابل استفاده باشد. هنگام استفاده از این وسیله باید یک حوله نم دار را روی پوست قرار دهید تا از سرما زدگی جلوگیری شود. این کیسه ها قابل حمل بوده و حاوی دانه ها و بلورهای نیترات آمونیاک و یک بسته کوچکتر آب هستند. فشردن کیسه آب باعث پاره شدن آن شده و آب با بلورها ترکیب شده و ایجاد یک محلول سرد می کند. دقت شود که محلول شیمیایی روی پوست نریزد چون ممکن است باعث سوختگی آن گردد. بدلیل اینکه سرمای داخل این بسته ها نمی تواند برای مدت زیادی باقی بماند، میزان اثر بخشی محدودی دارند.

ماساژ یخ
برای محلهای کوچک، می توان از ماساژ موضعی یخ سود برد. در مواردی که آسیب شدید بوده و عضو مورد نظر نمی تواند فشار زیادی را تحمل کند، این روش توصیه نمی شود.این نکته بویژه در مورد سطوح استخوانی مانند آرنج و ساق پا صدق می کند.اما در مورد مفصلهایی که کمتر استخوانی هستند و آسیب های بافت نرم، بخوبی پاسخ می دهد.

مراحل انجام ماساژ یخ
1. یک قیف کاغذی، لیوان استیروفوم یا یک بار مصرف را طوری از آب پر کنید که آب تا فاصله ی 5/2 سانتی متری از لبه آن برسد. سپس در فریزر گذاشته تا یخ بزند.
2. قسمت بالای لیوان را تا جائیکه 5-2 سانتی متر از یخ نمایان می شود، از آن جدا کنید.
3. انتهای لیوان را در دست گرفته و روی محل آسیب دیده بمالید. یخ تا زمانیکه سطح پوست شروع به سرد شدن کند، به سرعت ذوب می شود. چنانچه آب روی پوست جمع شد، آنرا خشک کنید تا سرمای یخ به خوبی پوست را خنک کند.
4. تا زمانیکه عضو مورد نظر بی حس شود، مالش یخ و خشک کردن آب را ادامه دهید.


شما می دانید که در آسیب دیدگی ها باید از خوددرمانی خودداری کرد و به پزشک مراجعه کرد تا دچار عارضه نشد. اما آیا می دانید در آسیب دیدگی ها چگونه باید از کمپرس سرد یا گرم استفاده کرد؟


کمپرس سرد یا گرم عضلات

اسپاسم یا گرفتگی عضلات عبارتست از انقباضات غیرارادی، ناگهانی، ممتد و معمولا دردناک عضلات. غالبا برای درمان این عارضه از سوی افراد متخصص و غیر متخصص، کمپرس آب سرد یا گرم توصیه می شود. اما هر کدام از این موارد، مزایا و معایبی را در بردارند که دانستن آنها برای عموم و خصوصا ورزشکاران بی فایده نخواهد بود.

 

عارضه گرفتن عضلات یا اسپاسم ناگهانی آنها، عموما در ورزشکاران و افرادی دیده می شود که بیش از توان عضلات خود، از آنها کار می کشند .

از دیگر دلایل گرفتگی عضلات، می توان به کم آبی بدن، گرم نکردن بدن پیش از تمرین، به هم خوردن تعادل مایعات و الکترولیت های بدن، مصرف برخی داروها و الکل، حاملگی، اختلالات عصبی و نارسایی کلیه ها اشاره کرد.

 

کمپرس آب سرد و گرم، هر کدام روش استفاده خاص، و شرایط ویژه ای از وضعیت جسمانی را می طلبند و در صورت استفاده از آنها، بدون آگاهی و بدون توصیه متخصص نمی توان نتیجه دلخواه را کسب کرد. برای مثال کمپرس آب داغ موجب رسیدن خون بیشتر به موضع آسیب دیده کاهش اسپاسم و گرفتگی و کاهش التهاب می شود. در مقابل، کمپرس یخ با بی حس ساختن موضع، درد آن را کاهش می دهد و کاهش خونریزی را نیز به دنبال دارد.

 

عموما برای گرفتگی عضلات از کمپرس یخ استفاده می شود. در ضمن اگر موضع، زخمی نیز باشد و یا فرد ورزشکار، بلافاصله نیاز به استفاده از عضو مورد نظر را داشته باشد نیز، کمپرس یخ کارساز خواهد بود.

 

همچنین زمانی که عضلات بازو و یا کتف گرفته باشد و سن شخص مورد نظر کمتر از 40 سال باشد می توان از کمپرس آب گرم استفاده کرد.

دقت کنید هرگز چه کمپرس آب سرد و چه آب گرم بیش از 15 تا 20 دقیقه روی عضو باقی نماند. در ضمن از ماساژ دادن عضو مورد نظر بلافاصله بعد از کمپرس باید خودداری کرد

آسیب دیدگی حاد و مزمن

دو نوع اصلی آسیب دیدگی وجود دارد: حاد و مزمن.

آسیب دیدگی حاد به صورت درد تیزی است که سریع و ناگهانی رخ می دهد و درد شدیدی ایجاد می کند.

این نوع آسیب دیدگی در اثر ضربه یا فشار، به علت زمین خوردن، تصادف و برخورد ایجاد می شود و علت ایجاد آسیب دیدگی کاملا مشخص است. در آسیب دیدگی حاد علائمی مانند درد، حساسیت، قرمزی، گرمی، تورم و التهاب وجود دارد.

 

آسیب دیدگی مزمن به صورت تدریجی و آهسته شکل می گیرد. برخی علائم ممکن است بیایند و بروند. درد خفیف و مبهم ممکن است متناوبا ایجاد شود. این آسیب ها معمولا در اثر استفاده مفرط از مفاصل و عضلات ایجاد می شوند، اما در برخی موارد اگر آسیب دیدگی حاد به طور کامل درمان نشود و بهبود پیدا نکند تبدیل به آسیب دیدگی مزمن می شود.

 

در بسیاری از موارد که افراد در آسیب دیدگی حاد به پزشک مراجعه نمی کنند، آسیب دیدگی مزمن می شود و ممکن است برخی مشکلات برای همیشه باقی بمانند. به عنوان مثال برخی اوقات پیچ خوردن مچ پا در صورت عدم توجه و درمان به موقع ممکن است منجر به آسیب دائمی و حتی آرتروز مچ پا شود.

 

کیسه یخ یا کمپرس سرد

کمپرس سرد

بهترین درمان فوری برای آسیب دیدگی های حاد، استفاده از کمپرس سرد یا یخ است. این کار ورم و درد را کاهش می دهد.

سرما موجب انقباض عروق می شود و خونریزی داخل بافتی از محل آسیب دیدگی را کاهش می دهد. برای سرد کردن محل آسیب دیدگی، از کیسه یخی که در حوله پیچیده شده استفاده کنید و آن را در محل آسیب دیدگی به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید.

 

قبل از اینکه بخواهید برای دومین بار از کمپرس سرد استفاده کنید صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

 

قبل از هر چیز باید دانست که هرگز نباید یخ را مستقیما روی عضلات قرار داد، بلکه قطعات کوچک یخ درون کیسه پلاستیکی ریخته شده و مقداری آب نیز به آن اضافه شود.

راه دیگر این است که یک حوله کوچک را با آب سرد مرطوب کرده، سپس آن را تا کرده و درون یک کیسه پلاستیکی قرار می دهند. این کیسه 20 دقیقه درون فریزر و سپس روی موضع قرار می گیرد.

در آسیب دیدگی حاد می توانید چند بار در روز، به مدت سه روز از کمپرس سرد استفاده کنید

همچنین کمپرس سرد در درمان آسیب دیدگی در اثر استفاده بیش از حد از عضلات و مفاصل و در برخی از آسیب های مزمن نیز موثر است.

 

ورزشکاری که درد مزمن زانو دارد که در اثر دویدن تشدید می شود می تواند پس از دویدن از کمپرس سرد در ناحیه دردناک استفاده کند تا التهاب را کاهش دهد و از التهاب بیشتر پیشگیری کند. اما این کار در مورد آسیب دیدگی های مزمن قبل از ورزش کردن کمک کننده نیست.

 

بهترین روش برای به کار بردن کمپرس سرد، استفاده از کیسه مناسب و با کیفیتی است که شکل آن با نقطه ای از بدن که آسیب دیده است تطابق پیدا کند.

می توانید از شن نرم که در فریزر نگهداری شده، ماساژ با آب سردی که از یخ آب شده به دست آمده یا از کیسه حاوی یخ خرد شده استفاده کنید.

برای اینکه به بافت های بدن در اثر سرما آسیب وارد نشود، بیش از چند دقیقه از کمپرس سرد استفاده نکنید و قبل از استفاده مجدد صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

 

کیسه آب گرم یا کمپرس گرم

کمپرس گرم

از گرما معمولا در آسیب دیدگی های مزمنی که التهاب یا ورم ندارند استفاده می شود.

 

در عضلات سفت و دردناک و درد مفاصل، کمپرس گرم می تواند به کار رود.

ورزشکارانی که آسیب دیدگی و درد مزمن دارند می توانند قبل از ورزش برای افزایش انعطاف پذیری بافت‌های پیوندی مفصل و افزایش جریان خون از گرما استفاده کنند.

 

گرما همچنین می تواند گرفتگی عضلات را برطرف کند. بعد از ورزش از گرما استفاده نکنید. پس از ورزش برای آسیب دیدگی های مزمن، کمپرس سرد بهتر است.

 

گرما جریان خون را افزایش می دهد و دمای پوست را بالا می برد، بنابرین نباید از گرما در آسیب های حاد استفاده کنید.

اگر هر گونه علامت التهاب وجود داشته باشد، نباید از گرما استفاده کنید.

 

باید مراقب سوختگی پوست باشید. با اطمینان از وجود چندین لایه پارچه بین کمپرس و پوست می توانید 15 تا 20 دقیقه آن را بر روی پوست قرار دهید.

حرارت مرطوب بهتر از حرارت خشک است. می توانید از حوله ای که با آب داغ مرطوب شده استفاده کنید.

 

کیسه های مناسبی نیز در بازار وجود دارند که به همین منظور طراحی شده اند.

هرگز کمپرس گرم را بیش از 15 دقیقه روی پوست نگه ندارید و یا در حال استفاده از کمپرس ها نخوابید.

در آسیب دیدگیهای جزئی نیز اگر پس از 48 ساعت مشکل شما برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید، چون برخی آسیب ها می توانند جدی و خطرناک باشند.   • آخرین ویرایش:دوشنبه 5 مهر 1395
آخرین پست ها