دوشنبه 1 آذر 1395  10:03 ق.ظ
نوع مطلب: (آموزشی ،) توسط: مسعود گلاب

سلام دوستان

مطلب امروز در مورد آسیب های والیبال می باشد که ورزشکاران نسبت به این موضوع اهمیتی نمی دهند  و زمانی که دچار آسیب دیدگی می شوند بفکر درمان افتاده و گاهی تاوان سنگینی بابت این موضوع پرداخت می کنند 


برای اطلاع بیشتر به ادامه مطلب رجوع کنید

تایپ امروز در مورد آسیب های والیبال هست که خیلیا دست کم میگیرنش و وقتی که جدی شد و ضرر خودشو زد تازه به یادش میفتند .

۱- آسیب های دفاع روی تور :

عمده ترین آسیبی که دفاع ممکنه به بازیکن وارد بکنه (حتی اگر بازیکن گرم باشه) آسیب اندام تحتانی و عوارض اوونه و آسیب انگشتان(در رفتگی - پیچ خوردگی )

آسیب انگشتان توی دفاع روی تور خیلی وقتا ممکنه پیش بیاد و انگشت بازیکن برگرده . در این جور مواقع باید محل آسیب دبده رو پرس یخ کنید و بعدش فیکس کامل انگشت کنید . اگر بعد از ۳۰دقیقه هیچ دردی حس نکردید به بازی ادامه بدید ولی اگر مفص درد داشت پرس یخ رو بعد از تمرین هم انجام بدید. اگر باز هم درد داشت برید دکتر ارتوپد.

آسیب اندام تحتانی : که بیشترین و جدی ترین آسیب ها رو میتونه به بدن بزنه .

اول اینکه : ۱- سعی کنید جایی که میپرید همون جا فرود بیاید ۲- فرود به هیچ وجه با پاشنه ی پا نباشه چون آسیب های نخاعی و مفصلی پای جدی رو بوجود میاره . ۳- کامل روی سینه و پنجه ی پا فرود بایاد نه روی لبه ی خارجی یا حتی داخلی پا چون این فرود باعث پیچ خوردگی مفصل مچ پا میشه .

اول اینکه مفصل پیچ خورده رو به هیچ وجه تکان ندید . بعضی ها فکر میکنن باید مفصل رو با تکان دادن و چرخوندن گرم نگه داشت تا آسیب نبینه ولی این اشتباه ممکنه تاندون ها کشیدگی بیشتری پیدا کنن یا حتی پاره بشن یا استخوانی که از جای اصلیش حرکت کرده بیشتر جابه جا بشه . مفصل توی همون حالتی که پیچ خورده باید بمونه و نباید سعی کنی صافش کنی . اگر مچ پای راستت پیچ خورد باید کلا پای راستت رو بالاتر از ۹۰درجه ولی در شرایط راحت قرارش بدی . به هیچ وجه روی اون پا راه نرید و بلافاصله پرس یخ کنید . اول ۳تا ۱۵ دقیقه با فاصله زمانی ۱۰ دقیقه پرس یخ کنید . موقتا بعد از پرس یخ مفصل رو با باند کشی ببندید تا تکان های بیجا و ضربه بهش وارد نشه . در نهایت همون روز برید دکتر . هرچی دیرتر بری اوضاع بدتر میشه . ورم مفصل - درد (شدید) - کبودی و خون مردگی زیر پوست - قادر نبودن تکان دادن مفصل - گرفتگی عضلات ناحیه ی آسیب دیدگی از علائم پیچ خوردگی پا هستند . رایج ترین پیچ خوردگی های پا مختص به مچ پا هست . در ضمن برای اینکه بفهمید توانایی مصدوم برای تکان دادن و حرکت مفصل آسیب دیده چقدر هست نباید مفصل رو حرکت بدهید . خود مصدوم متوجه این میشه و با مجبور کردن مصدوم برای حرکت مصدومیت بیشتر میشه و

اینا همه آسیب مفاصل بودن که خیلی بیشتر و رایج تر از آسیب های سطح استخوان هستند . خفیف ترین آسیب های استخانی ضرب دیدگی هست که در صورت ضرب دیدگی هم باید برید دکتر و به استخوان استراحت بدید . - مو برداشتن و شکستگی خفیف - شکستگی کامل ( که خودش انواع و سطوح مختلفی داره) درجه های بعدی آسیب های استخوانی هستند .

آسیب دیدگی هاتون رو جدی بگیرید...ارسال مقاله

آسیبهای ناشی ازورزش والیبال

 


ویرایش  :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیهشایعترین آسیب مزمن در والیبالیست ها التهاب تاندون کشککی شایعترین آسیب مزمن است که به صورت درد و التهاب در قطب تحتانی کشکک در محل اتصال تاندون کشکک نمود پیدا می کند. کندرومالاسی کشکک( نرم شدن غضروف آن و مستعد شدن به سائیدگی و آسیب مفصل ) ، بیماری Osgood-Schlatter‌ ( کنده شدن یا التهاب قسمتی از توبروزیتة استخوان تیبیا در اثر کشیده شدن های مکرر توسط عضله چهار سر رانی که به این ناحیه اتصالدارد ) و نیز سندرم درد کشککی - رانی هم از سایر آسیب های شایع هستند.


پیچ خوردگی حاد مفصل مچ پا ، شکستگی های تنشی در استخوان تیبیا یا استخوانها ی متاتارس ، التهاب تاندون آشیلب، التهاب فاشیای کف پایی، سندروم تونل تارسال ( مدرگیری عصب تیبیال خلفی در ناحیه پا که با علائم درد و بی حسی کف پا تظاره می کند) و التهاب بورس خلف استخوان پاشنه از جمله این صدمات هستند


شایعترین محل شکستگی تنشی در والیبال کجاست ؟ درمان  آن چیست ؟


شکستگی تنه استخوانهای متاتارس خصوصا در انگشتان سوم و چهارم برای درمان ، عضو آسیب دیده گچ گرفته می شود پس از بهبود ، تمرین با وزنه در حد تحمل مصدوم و تا جایی که درد ایجاد نشود، آغاز خواهد شد.


شایعترین نوع آسیب در ناحیه  قفسه سینه یک ولیبالیست چیست ؟


پیچ خوردگی مفصل Facet‌( قسمتی از اتصالات بین مهره ای ) در ناحیه قفسه صدری شایعترین آسیب در این ناحیه است ، از آنجایی که این ورزشکاران حرکت جانبی سریعی انجام میدهند ، چرخش تنه و اندام فوقانی ، مفاصل یاد شده را در معرض نیروهای جابجا کننده قرار میدهد. درد عضلانی ، اسپاسم و محدودیت حرکت در تعاقب این آسیب ایجاد خواهد شد.


آیا دفاع روی تور می تواند سبب ایجاد صدمه شود؟


شکستگی استخوانهای کف دست ، انگشتان و ایجاد انگشت Mallet‌( در این عارضه بر اثر ضربه مستقیم توپ و خم شدن ناگهانی بند آخر انگشت ، تاندون راست کننده از محل اتصال آن به قاعدة بند آخر پاری می شود و در نتیجه بند آخر انگشت به شکل خمیده در می آید که به طور ارادی صاف نخواهد شد ). از جمله دفاع روی ترو رخ می دهند.


در جریان مسابقه ، هر بازیکن والیبال چه میزان مایع احتیاج دارد ؟


گاهی در طی یک مسابقه طولانی مدت ، بازیکنان بین 5/1 تا 3 کیلوگرم وزن از دست می دهند که بیشاز مقدار مایعی است که ورزشکار توانایی جبران آن را دارد پس لازم است علاوه بر نوشیدن آب پیش از شروع مسابقه ، در طی مسابقه و هر 15 دقیقه یکبار حدود 150 تا 300 سیسی آب بنوشیند . آب بهترین مایع برای جایگزین کردن حجم مایع از دست رفته است و به سرعت جذب میشود.


آیا آسیبی هست که منحصر به والیبالیست ها باشد؟


آتروفی یا تحلیل عضلانی در عضله اینفرا اسپیناتوس ناشی از آسیب عصب سوپرالسکاپوالار به طرز چشمگیری در والیبالیست ها دیده شده است  . بیمار در تبالای کتف احساس درد تخواهد کرد.اگر استراحت و درمان محافظه کارانه مؤثرنباشد برداشتن فشار از روی عصب با کمک جراحی موفقیت آمیز خواهد بود.


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 2 آذر 1395
آخرین پست ها